Jak zacząć edukację domową – Wybór szkoły przyjaznej edukacji domowej

Jak nie iść do szkoły i zacząć edukację domową

Jak wybrać szkołę?

Edukacja domowa to możliwość uczenia się w dowolnej szkole w Polsce. Jeżeli już podjąłeś decyzję o rozpoczęciu ED, to teraz czas na wybór miejsca nauki. Od podejścia dyrekcji i nauczycieli wiele zależy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem wydaje się wybór szkoły przyjaznej edukacji domowej. Znam co prawda dwie rodziny, które po przejściu na ED pozostały w swojej macierzystej szkole, ale musiały przecierać wiele szlaków. Nie każdemu starczy na to energii. Ze szkołami przyjaznymi edukacji domowej współpraca jest zdecydowanie łatwiejsza, ponieważ mają one już doświadczenie w takiej formie prowadzenia uczniów. Nauczyciele nie patrzą na rodziców jak na osoby podważające sens ich istnienia, ale są dla nich rzeczywiście wsparciem w procesie nauki.

Jak więc wybrać szkołę? Od 1.07.2021 ponownie możesz zapisać się do dowolnej szkoły w Polsce. Zmiany wprowadzone w 2017 roku (czyli konieczność zapisania dziecka do szkoły na terenie województwa, w którym dziecko zamieszkuje) przestały już obowiązywać.

Gdzie szukać takich placówek? Najwięcej informacji znajdziesz na facebookowych grupach zawiązanych z edukacją domową. Funkcjonują zarówno grupy ogólnopolskie, jak i związane z poszczególnymi regionami lub miastami. Następnie zastanów się, czego oczekujesz od szkoły. Czy będziesz przyjeżdżać tylko na egzaminy czy też chcesz, by Twoje dziecko brało udział w zajęciach dodatkowych? Każda placówka ma trochę inne zasady współpracy z rodzicami. Warto się wcześniej zorientować jak to wygląda w wybranej przez Ciebie szkole. No i na koniec, jak już na Twojej liście ilość szkół się zmniejszy, dobrze jest umówić się na spotkanie z dyrekcją lub osobą odpowiedzialną za edukację domową. W bezpośredniej rozmowie można zadać wszystkie nurtujące pytania, a także poczuć klimat panujący wokół ED i nastawienie personelu.

Warto poświęcić czas na analizę potencjalnych placówek. Wybór szkoły przyjaznej edukacji domowej to ważny element w procesie zmiany sposobu nauki. Dobrze mieć sprawdzonego partnera, na którego wsparcie w różnych sytuacjach można liczyć.

Odległość szkoły od domu

Może się wydawać, że odległość szkoły od domu nie ma znaczenia, skoro dziecko nie chodzi do niej codziennie i nie planujesz jego udziału w zajęciach dodatkowych. To jednak nie do końca tak wygląda. Jak rozpoczynaliśmy nasze poszukiwanie przyjaznej placówki, to naczytałam się, że do szkoły muszę przyjechać na egzaminy raz w roku. Tak też się nastawiłam. Nie wzięłam tylko pod uwagę, że wtedy wszystkie przedmioty trzeba zdawać na raz. A to po pierwsze nie zawsze jest możliwe, a po drugie taka kumulacja jest z pewnością wyczerpująca dla dziecka. Dopiero z czasem zrozumiałam, że były to wpisy osób, które szkoły miały daleko. Przyjeżdżały do nich faktycznie raz, ale na sesje egzaminacyjne trwające kilka dni.

Nasza szkoła nie organizuje egzaminów w formie takich sesji. Terminy są rozłożone na wiele dni i na różne miesiące. To daje komfort  zdawania egzaminów osobno, bez konieczności przypominania sobie całego materiału na raz. Ale też powoduje, że nasze wizyty w szkole są częste. Jeżeli pomnoży się to przez ilość dzieci i przez różnice w przedmiotach egzaminacyjnych, to tych wyjazdów było u nas całkiem sporo. Do tego moi synowie są chętni do udziału w szkolnych konkursach. Świetlik? Kangur? Zdolny Ślązaczek? Mamoo!, zawieziesz nas? Czasem potrzebowałam wziąć udział w organizowanych przez szkołę konsultacjach z nauczycielami, na początku roku odebrać podręczniki i podbić legitymację. I tak ziarnko do ziarnka i zbiera się tych wycieczek do szkoły całkiem sporo. W tym roku (klasa 2, 4 i 7) na same egzaminy pojedziemy przynajmniej 13 razy. To nam się uda, jeżeli chłopcy zrealizują założenie, że uczą się w tym samym czasie przedmiotów, które zdają u tych samych nauczycieli. Już chcą by ich zapisać na konkursy, a to co najmniej dwa przyjazdy. A do tego może dojdą warsztaty dla dzieci i spotkania integracyjne dla rodzin, które będą się w szkole odbywać, więc ilość przejechanych w tym roku kilometrów będzie duża.

Podsumowując

Poniżej w skrócie lista kroków, które warto wykonać podczas wybierania szkoły, do której zapiszesz swoje dziecko:

1. Zrób listę szkół, do których chciałbyś zapisać dziecko.

2. Określ swoje oczekiwania w stosunku do szkoły (m.in. udział w zajęciach dodatkowych czy  bezpośredni kontakt z nauczycielami).

3. Zastanów się, w jaki sposób chcecie zdawać egzaminy i jakie są możliwości w wybranych szkołach.

4. Umów się na spotkanie z dyrekcją lub poczytaj opinie w sieci.

Jeżeli z jakiegoś powodu stwierdzisz później, że szkoła Wam nie pasuje, to zawsze możesz ją zmienić. Ale jeżeli dobrze przygotujesz się do jej wyboru, to znacznie ograniczysz ryzyko wystąpienia takiego scenariusza. My wybraliśmy szkołę w Rękowie. Nie wiedziałam wtedy tego wszystkiego, o czym Ci napisałam. Być może zdecydowalibyśmy się na szkołę trochę bliżej (mamy do szkoły ok 50 km). Ale teraz już jej nie zamienimy. Przyjaźni nauczyciele, wspierająca dyrekcja i aktywni rodzice. Czego chcieć więcej? Dzięki atmosferze, jaką tworzy szkoła wokół edukacji domowej, dzieci z niecierpliwością czekają na swoje egzaminy.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zacząć edukację domową, jak poradzić sobie z obawami przy podejmowaniu decyzji, a także zainspirować się historiami innych rodzin uczących dzieci w domu, to polecam Ci mój kurs Wsparcie na ED starcie.

Zachęcam Cię do zasubskrybowania wpisów na maila (na dole strony lub w bocznym panelu strony Blog o edukacji domowej). Trudno mi na razie wypracować regularność publikacji wpisów, jaką widzę u znajomych, którzy prowadzą blogi. Chłonę jeszcze wiedzę o tworzeniu stron i jednocześnie prowadzę nierówną walkę z jesiennymi chorobami, które dopadły całą rodzinę.


Nie przegap kolejnych wpisów – zapisz się na newsletter!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments