Problemy w edukacji domowej

Trudności nastolatka z nauką w edukacji domowej

Trudności nastolatka z nauką w edukacji domowej

Trudności nastolatka z nauką w edukacji domowej Jestem mamą czterech nastolatków. Najmłodszy dopiero zbliża się do wieku nastoletniego (niedawno skończył 10 lat). Mimo tego swoim zachowanie dorównuje starszym braciom. Ma przecież kogo obserwować i od kogo się uczyć. Nic więc dziwnego, że od pewnego czasu chłonę wiedzę o rozwoju nastolatków jak gąbka. Warsztaty, kursy, książki, webinary… …

Trudności nastolatka z nauką w edukacji domowej Read More »

Jak przygotować dziecko do egzaminu w edukacji domowej

Jak przygotować dziecko do egzaminu w edukacji domowej (ED)?

Tytuł wpisu „Jak przygotować dziecko do egzaminu w ED” jest trochę przewrotny. Piszę przecież na blogu, że w edukacji domowej rodzice przekazują dziecku odpowiedzialność za jego naukę. I że nie stają się dla niego nauczycielami, którzy wykładają każdy temat z podręcznika. Dlaczego więc mieliby je przygotowywać do egzaminu? Przecież przygotuje się samo… Nie trzeba go …

Jak przygotować dziecko do egzaminu w edukacji domowej (ED)? Read More »

subwencja oświatowa na edukację domowa, czyli jak finansowana jest edukacja domowa (nauczanie domowe, homeschooling)

Jak finansowana jest edukacja domowa, czyli o subwencji oświatowej na ED w 2023 roku

Dla większości dzieci edukacja domowa jest bezpłatna. Rodzice mogą ponosić koszty czesnego, jeżeli zapiszą dziecko do szkoły prywatnej lub do szkoły demokratycznej. Co do zasady jednak, podobnie jak dla dzieci uczęszczających do szkół stacjonarnych, edukacja jest darmowa. Nie oznacza to, że rodzice nie mają żadnych wydatków związanych z nauką. Pisałam o tym we wcześniejszych wpisach. …

Jak finansowana jest edukacja domowa, czyli o subwencji oświatowej na ED w 2023 roku Read More »

terapia ręki w domu

Terapia ręki w domu. Jak pomóc dziecku usprawnić małą i dużą motorykę.

Rodzice w edukacji domowej czasem stają przed wyzwaniami, które wymagają pomocy specjalistów. Dlatego tak ważna jest systematyczna obserwacji dziecka i jego pracy, by szybko zareagować na pojawiające się trudności. W pierwszych klasach szkoły podstawowej jednym z głównych problemów bywają trudności z pisaniem. Przyczyn może być wiele: problemy z małą lub dużą motoryką, problemy z percepcją …

Terapia ręki w domu. Jak pomóc dziecku usprawnić małą i dużą motorykę. Read More »

odszkolnienie w edukacji domowej

Co to jest odszkolnienie i jak sobie z nim poradzić

Po krótkiej przerwie wracam do pracy nad blogiem. Kto śledził Facebooka ten wie, że w naszym domu na dwa miesiące zagościły szczeniaki corgi. Wszystkie maluchy znalazły już nowe, kochające domy, a my wracamy do zwykłego rytmu. Na Facebooku obiecałam, że w pierwszej kolejności zajmę się tematem odszkolnienia. Co to jest odszkolenie, kto go potrzebuje i …

Co to jest odszkolnienie i jak sobie z nim poradzić Read More »

nastolatek na deskorolce

Nastolatek w edukacji domowej

Nastolatek w edukacji domowej Ten rok z moim siódmoklasistą jest wyjątkowy. Wrzesień i październik jeszcze nie zapowiadały zmian, z którymi przychodzi mi się teraz mierzyć. Chociaż już wtedy zauważałam, że inaczej reagował w niektórych sytuacjach i trudniej mu było zapanować nad swoimi emocjami. Często bywał też zmęczony i kładł się na drzemki w ciągu dnia …

Nastolatek w edukacji domowej Read More »

kaligrafia

Problemy z nauką pisania

Problemy z pisaniem W poprzednim wpisie Moje dziecko nie chce pisać cz.1 skupiłam się bardzo na tych sytuacjach, gdy moje dzieci, które już umieją pisać, nie chciały tego robić. Ale całkowicie wyparłam z pamięci trudności, jakie miałam w zeszłym roku, gdy napotkałam na opór pierwszoklasisty przy nauce pisania liter. Dlatego uruchomiłam moje szare komórki, żeby …

Problemy z nauką pisania Read More »

złamany ołówek na zeszycie, bo dziecko nie chce pisać

Moje dziecko nie chce pisać

Co robić, gdy dziecko nie chce ćwiczyć pisania Pracując z moimi dziećmi nad językiem polskim często spotykałam się z oporem przed pisaniem. Nie robią „szkolnych” notatek, więc nie ćwiczą codziennie tej umiejętności. Dlatego te ociągania się i marudzenia najczęściej łączyłam właśnie z takim odzwyczajeniem się. Ale przecież ćwiczyć pisanie należy, chociaż teraz, w dobie komputerów …

Moje dziecko nie chce pisać Read More »