Szkoła od Nowa: czy nauka o rozwoju człowieka pomoże nam stworzyć lepszą edukację? – książka Borysa Bińkowskiego

Baner Szkoła od nowa czy nauka o rozwoju człowieka pomoże nam stworzyć lepszą edukację

Bardzo często na grupach o edukacji domowej (i nie tylko na tych) pada pytanie – jak się uczyć. Jakie sposoby, metody, pomysły się sprawdzają, a jakie nie. Jeżeli jesteś rodzicem, to pewnie takie pytania też przebiegają Ci przez głowę. Jak pomóc dziecku się uczyć? Jak nauczyć go uczenia się?

Dziś nie będę szukała odpowiedzi na to pytanie, bo żeby przejść do praktycznego szukania rozwiązań, najpierw dobrze jest przyjrzeć się temu, co jest wcześniej. A tam jest wiele ciekawych rzeczy. I między innymi o tym będzie książka, którą Ci dziś polecę – „Szkoła od Nowa: czy nauka o rozwoju człowieka pomoże nam stworzyć lepszą edukację?” Borysa Bińkowskiego. Projekt realizowany jest przez akcję crowdfundingową (finansowanie społecznościowe), o której też Ci na końcu opowiem.

Miałam okazję zapoznać się z kilkoma obszernymi fragmentami książki. Przy wstępnym przeskanowaniu tekstu wyłapałam mnóstwo fachowego słownictwa związanego z medycyną, psychologią, socjologią i innymi naukami. Przyznam szczerze, że przystępowałam do właściwej lektury pełna obaw, czy nie będzie zbyt trudna. I zostałam bardzo mile zaskoczona. Tekst czyta się lekko, informacje naukowe wprowadzane są w odpowiednim momencie i tylko w takiej ilości, żeby wytłumaczyć właśnie omawiane zagadnienie. Całości dopełniają przykłady eksperymentów i badań, które sprawiają, że miejscami miałam problem, by przerwać lekturę, bo była tak wciągająca.

To, co mnie na każdym kroku uderzało, to olbrzymia wiedza autora. Nie ma znaczenia, który fragment czytałam. Czy ten, o działaniu dopaminy, potrzebach, rodzajach osobowości, znaczeniu różnorodności czy inteligencji. Każdy poparty był mnóstwem badań i obowiązujących teorii. I dopiero na tej podstawie autor wyciąga swoje wnioski. Widać, że zna się na rzeczy 😉

Książka ma mieć trzy główne części: „Ograniczenie przekonań”, „Składniki rozwoju”, „Jaka szkoła”. Jest już gotowa, ale czeka na wydanie. I tu dochodzimy do sedna. Autor prowadzi zbiórkę na wydanie książki – ty kupujesz swój egzemplarz na stronie https://wspieram.to/szkolaodnowa, ale otrzymasz go dopiero za jakiś czas. Pozwala to zebrać środki na samodzielne wydanie książki. Zostało 15 dni i tylko 30% do zebrania potrzebnej minimalnej kwoty. Gdyby jednak nie udało się tego dokonać – to Twoja wpłata jest zwracana.

Gorąco Cię zachęcam do wsparcia akcji. Ja już nie mogę się doczekać, kiedy będę mogła przeczytać całość, bo to, co poznałam do tej pory, było bardzo zachęcające. A więcej informacji o projekcie znajdziesz na stronie http://szkolaodnowa.edu.pl/

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments