Początek roku szkolnego w edukacji domowej (ED)

początek roku szkolnego w edukacji domowej

Pierwszy września to data symboliczna w systemie oświaty. To początek roku szkolnego (chociaż czasem początek zajęć wypada w innym dniu). Czy w edukacji domowej jest to dzień szczególny, który odróżnia się od pozostałych dni nauki? Wszystko zależy od rodziny i jej podejścia. Bo w edukacji domowej, poza ostatecznymi terminami egzaminów, nic nie jest narzucone. Każda rodzina może więc dopasować sposoby, czas i rytm nauki do swoich potrzeb.

Czy warto/należy/powinno się świętować rozpoczęcie roku szkolnego?

Co do inauguracji roku w edukacji domowej zdania rodziców są podzielone. Jedni zdecydowanie odcinają się od wszystkich rzeczy związanych ze szkołą. Inni chcą dzieciom zaznaczyć zmianę pomiędzy wakacjami a okresem nauki. Jakie są plusy poszczególnych rozwiązań? Można zaczynać rok szkolny na różne sposoby i przetestować, który sprawdzi się najlepiej.

Świętowanie ważnych wydarzeń w życiu dziecka

Głównym argumentem za świętowaniem początku roku szkolnego w edukacji domowej jest podkreślenie zmiany, jaka zachodzi w życiu dziecka.  Dzięki temu można zaznaczyć, że kończy się jeden etap, a zaczyna się drugi. Są dzieci, dla których takie rytuały mają duże znaczenie. Pomagają im poukładać sobie rzeczywistość wokół siebie. Są przejściem od jednego stanu (wakacje) do drugiego (nauka). 

U nas bardzo mocno kładziemy nacisk na wydarzenia, które dzieją się po raz pierwszy. Mamy swoje mniejsze i większe rytuały inicjacyjne. Przykładem może być pierwszy wyjazd sam na sam z tatą pod namiot na 7 urodziny. Na takim wyjeździe każdy z synów dostawał specjalnie przygotowany na tę okazję prezent. 

W ten sam sposób podeszliśmy do rozpoczęcia roku szkolnego, gdy dzieci zaczynały pierwszą klasę. Zmiana między przedszkolem a szkołą jest na tyle ważnym wydarzeniem, że chcieliśmy to podkreślić. Organizowaliśmy świętowanie we własnym gronie, a dziecko dostawało wymarzony piórnik czy plecak. W pozostałych przypadkach był to dla nas zwykły dzień. 

Początek roku szkolnego w szkole

Inauguracja roku szkolnego w edukacji domowej w placówce zależy od typu szkoły. Jeżeli dziecko jest zapisane do szkoły rejonowej lub do szkoły przyjaznej, która prowadzi zajęcia stacjonarne, to może uczestniczyć w szkolnych uroczystościach

Szkoły, które prowadzą tylko edukację domową, rozpoczynają zwykle rok szkolny spotkaniem integracyjnym. Nie zawsze jest ono na samym początku września. Uczniowie w edukacji domowej często przebywają jeszcze wtedy na wakacjach. Nie są przecież zobligowani do zaczynania nauki zgodnie ze szkolnym kalendarzem. 

Czy świętujesz powrót do pracy po urlopie?

Skoro w edukacji domowej nie ma narzuconych terminów nauki, to odbywa się ona całkowicie dowolnie. Część dzieci zaczyna poznawać materiał z kolejnej klasy zaraz po zdaniu bieżących egzaminów. Inne chętnie sięgają po tematy szkolne w czasie wakacji. W takiej sytuacji często nie ma sensu sztucznie świętować początku czegoś, co już się zaczęło

A jeżeli powodem rozpoczęcia edukacji domowej były problemy w szkole stacjonarnej? W takiej sytuacji zarówno rodzice, jak i dzieci unikają sytuacji, które o szkole przypominają. Nic więc dziwnego, że w żaden szczególny sposób nie celebrują początku nauki. Wręcz przeciwnie. Każda okazja, by zrobić coś inaczej niż było w szkole jest doświadczaniem wolności od wcześniejszych problemów.

Rozpoczęcie roku szkolnego a odszkolnienie w edukacji domowej

Większość nas, dorosłych, przeżyła wiele uroczystych inauguracji roku szkolnego. Oprócz emocji dziecka często musimy pomieścić też własne, niekonieczne przyjemne szkolne doświadczenia. Im głębiej przejdziemy proces odszkolnienia, tym łatwiej będzie nam funkcjonować poza szkolnymi formułami i schematami. O odszkolnieniu więcej przeczytasz na blogu we wpisie: Co to jest odszkolnienie i jak sobie z nim poradzić

Jak wygląda u nas rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024?

Nasza aktualna sytuacja wygląda następująco:

  • najstarszy syn rozpoczyna właśnie stacjonarnie 3 klasę w LO,
  • ósmoklasista będzie uczył się nadal w edukacji domowej,
  • szóstoklasista i czwartoklasista wracają do szkoły, ale będzie to innowacja pedagogiczna prowadzona przez naszą dotychczasową szkołę.

Typowe rozpoczęcie roku szkolnego miał dzisiaj tylko najstarszy syn. Z rodzinami z edukacji domowej spotkamy się na ognisku w drugiej połowie września. A młodsi synowie po prostu jutro pójdą do szkoły na pierwsze zajęcia z leśnej edukacji. Dziś w planie mieli dzień sportu, ale ponieważ w szkołach dzisiaj nie ma zajęć, to i wf został odwołany. 

A jak Ty i twoje dzieci podchodzicie do rozpoczęcia roku szkolnego? Macie swój rodzinny rytuał na początku września czy rezygnujecie ze świętowania pierwszych dni szkoły?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments