Jak zacząć edukację domową? Krok 2: Opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej

opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej do edukacji domowej

EDIT: od 1.07.2021 opinia z poradni nie jest wymagana.
Wpis ma jedynie wartość historyczną 😉


Zdecydowałeś się zacząć edukację domową.

Uff, decyzję masz już za sobą. Co dalej? Logiczny wydawałby się teraz wybór szkoły, ale ja proponuje zacząć od załatwiania formalności w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: bo to długo trwa, a opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej będzie niezbędna. To jak z gotowaniem obiadu – najpierw nastawiasz ziemniaki, a w międzyczasie robisz surówkę i smażysz kotlety. I dzięki temu wszystko skończysz w miarę jednym czasie. Poradnia ma 30 dni na wydanie decyzji. To niby nie jest dużo, tylko że terminy na spotkania są często bardzo odległe. Jeżeli poradnia znajduje się w Twoim mieście, to możliwe jest odbycie spotkań w dwa różne dni. Poradnie powiatowe starają się tak dobierać terminy, by badania odbyły się po sobie. Ma to zarówno swoje plusy jak i minusy – czeka Was tylko jedna podróż, ale spędzicie w poradni dużo czasu i pod koniec badania dziecko najprawdopodobniej będzie już zmęczone.

 

Którą poradnię psychologiczno-pedagogiczną powinieneś wybrać?

1 września 2017 roku weszło w życie nowe prawo oświatowe (Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 roku), zgodnie z którym opinię potrzebną do wniosku o rozpoczęcie edukacji domowej może wydać tylko poradnia publiczna. Nie masz wiec wpływu na to, kto będzie badał Twoje dziecko. Możesz trafić na osobę, która potraktuje Cię życzliwie, albo na taką, która nigdy o edukacji domowej nie słyszała lub jej nie rozumie i będziesz stanowić dla niej zagrożenie, bo chcesz wyjść z systemu. Nie przejmuj się wtedy. Jej zdanie nie ma dla edukacji Twojego dziecka żadnego znaczenia. Ale przejdźmy do rzeczy – którą poradnię wybrać? To nie jest trudne:

  • dziecko nie chodzi do przedszkola – wybierasz poradnię zgodną z Twoim miejscem zamieszkania;
  • dziecko chodzi do przedszkola lub szkoły – wybierasz poradnię, pod którą podlega obecna placówka Twojego dziecka;

Czekają na Was dwa spotkania: jedno z psychologiem i jedno z pedagogiem. Każde z nich poprzedza rozmowa o rozwoju i zachowaniach dziecka, która odbywa się bezpośrednio przed badaniem. A po badaniu trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać na opinię. Po jej otrzymaniu koniecznie sprawdź, na jaki okres została wystawiona. Niektóre poradnie z założenia wydają pierwszą opinię tylko na rok. Najlepiej, kiedy na dokumencie znajduje się zapis, że opinia obowiązuje na konkretny etap edukacyjny, bo to oznacza, że do jego zakończenia nie musisz powtarzać badania. Jeżeli nie ma informacji o okresie obowiązywania opinii, wówczas szkoła może Was poprosić o dostarczenie kolejnej w następnym roku.

Jakie są moje doświadczenia

My do tej pory przechodziliśmy takie badania w poradni sześć razy, a siedem, jeśli doliczyć odroczenie obowiązku szkolnego dla sześciolatka. Siedem opinii to czternaście badań i czternaście różnych osób, z którymi się spotkaliśmy. I te spotkania były baaardzo różne. Przy kilku z nich moja rozmowa z pracownikami poradni była dużo dłuższa niż samo badanie, bo byli zainteresowani tą formą nauki i dopytywali się o wiele rzeczy. Przy kolejnych spotykałam się z obojętnością lub niechęcią i udowadnianiem, że szkoła jest dla moich dzieci lepsza. Początkowo brałam to bardzo do siebie. Ale w końcu dojrzałam do tego, że nie wszyscy muszą się tym zachwycać tak jak ja. Teraz, gdy widzę opór lub uprzedzenie, odpuszczam sobie tłumaczenie paniom po drugiej stronie biurka, dlaczego chcemy mieć inaczej niż większość. Na ostatnie badanie pojechał Mąż. Nie skarżył się, że było jakoś źle. Może po prostu fakt przyjazdu dziecka z tatą zrobił na paniach wrażenie, dlatego o innych rzeczach zapomniały? A może już trochę oswoiły się z tą formą edukacji? W każdym razie opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej zawiera stwierdzenie, że „rodzice mają doświadczenie w prowadzeniu edukacji domowej”.

Jeżeli chcesz poznać pozostałe kroki na drodze do rozpoczęcia przygody z edukacją domową, zobacz moją kategorię Jak zacząć edukację domową. Możesz również zapoznać się z moim e-bookiem „Jak zacząć edukację domową krok po kroku„. 

Nie przegap kolejnych wpisów – zapisz się na newsletter!
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments