Egzaminy w edukacji domowej - planer egzaminacyjny

Egzaminy w edukacji domowej

W edukacji domowej uczyć można się na wiele sposobów. Jedno jest jednak pewne – na koniec roku dziecko musi zdać egzamin klasyfikacyjny. Jedni się tym stresują, bo zależy im na ocenach, inni podchodzą na luzie robiąc minimum z podstawy programowej. U nas panuje system łączony – z polskiego, matematyki i języków obcych nie ma taryfy ulgowej. Dla mnie to baza pod dalszą naukę i rozwój. Pozostałe egzaminy mają być zaliczone. Na ile? To już zależy od dziecka i jego zainteresowań. Żeby się nie pogubić – planujemy pracę w naszym planerze egzaminacyjnym. Aktualnie jest on częścią e-booka „Jak ogarnąć egzaminy w edukacji domowej krok po kroku”. 

O czym dzisiaj przeczytasz?

A jeżeli chcesz pomóc sobie i dziecku w dobrym przeżyciu egzaminów, to zapisz się na darmowy kurs „Co musisz wiedzieć o egzaminach w edukacji domowej, żeby przestać się nimi stresować i wesprzeć swoje dziecko”.

edukacja domowa ED lub nauczanie domowe

Jakie egzaminy trzeba zdać w edukacji domowej?​

Ilość egzaminów zależy od etapu edukacyjnego. Przedstawia się to następująco:
  • egzaminy w klasach 1-3:
    Dzieci zdają egzamin z edukacji wczesnoszkolnej. Obejmuje on część polonistyczną, matematyczną i społeczno-przyrodniczą (wszystko w ramach  oraz egzaminu) oraz osobno egzamin z języka obcego (najczęściej jest to język angielski). Elementy informatyki zwykle sprawdzane są w ramach egzaminu z edukacji wczesnoszkolnej Niektóre szkoły przygotowują egzaminy dla klas 1-3 w postaci gry, w której dziecko przemieszcza się pomiędzy klasami oraz przygotowanymi w nich stanowiskami z zadaniami i zbiera punkty za poprawne odpowiedzi.
  • egzaminy w klasie czwartej:
    język polski, język obcy, matematyka, historia, przyroda, informatyka;
  • egzaminy w klasie piątej:
    język polski, język obcy, matematyka, historia, biologia, geografia, informatyka;
  • egzaminy w klasie szóstej:
    język polski, język obcy, matematyka, historia, biologia, geografia, informatyka;
  • egzaminy w klasie siódmej:
    język polski, dwa języki obce, matematyka, historia, biologia, geografia, fizyka, chemia, informatyka;
  • egzaminy w klasie ósmej:
    język polski, dwa języki obce, matematyka, historia, biologia, geografia, fizyka, chemia, wiedza o społeczeństwie, edukacja dla bezpieczeństwa, informatyka;
  • egzaminy w liceum:
    Liczba egzaminów w liceum zależy od wybranego przez ucznia profilu oraz od tego, czy uczy się on w systemie 3-letnim (po gimnazjum) czy już w systemie 4-letnim (po ośmioklasowej szkole podstawowej).
edukacja domowa ED lub nauczanie domowe

Kiedy zdaje się egzaminy w edukacji domowej?​

Egzamin klasyfikacyjny musi odbyć się najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Nie ma natomiast żadnych ograniczeń co do najwcześniejszej daty egzaminu. Proponowany termin musi być zaakceptowany przez szkołę i przez rodziców. W szkołach przyjaznych ED najczęściej proponowanych jest kilka terminów, z których rodzice mogą wybrać najdogodniejszy. Możliwe jest również indywidualne umówienie się z nauczycielem. W szkołach rejonowych bywa z tym różnie. Często egzaminy ustalane są dopiero pod koniec roku szkolnego, a umówienie wcześniejszego terminu wymaga od rodziców wiele wysiłku.

edukacja domowa ED lub nauczanie domowe

Jak zaplanować egzaminy w edukacji domowej?

Zaczynając edukację domową trudno określić, jaki sposób nauki będzie najlepszy dla Twojego dziecka. Podpowiem Ci, że większość rodzin, które znam, odrzuca system szkolny (nauka wszystkich przedmiotów równocześnie) i wybiera system uczenia się blokami (intensywna i krótka nauka kilku przedmiotów, która kończy się egzaminem). My na początku naszej przygody z edukacją domową przetestowaliśmy to na własnej skórze (zerknij na jeden z pierwszych postów: Pierwszy rok w edukacji domowej: układ zajęć). Nie przy wszystkich przedmiotach system blokowy się sprawdzi. My wyłączamy z niego język polski, języki obce i niektóre elementy matematyki.

Żeby zaplanować egzaminy warto na początku zastanowić się, który przedmiot sprawia dziecku problemy, a z którym radzi sobie bardzo dobrze. Wtedy wiadomo, na który należy poświęcić więcej czasu (może nawet cały rok), a który warto zdać na początku, żeby dziecko miało dobre wspomnienia. Można uczyć się równocześnie takich przedmiotów, które się w jakiś sposób ze sobą łączą, albo zestawiać je na zasadzie przeciwieństwa. Edukacja domowa daje Ci możliwość ustalenia własnego planu nauki. Jeżeli Twoje dziecko przygotowuje się dopiero do pierwszego egzaminu, to zerknij na wpis Jak przeżyć egzamin dziecka w edukacji domowej i nie zwariować.

A jeżeli chcesz zobaczyć, jak wygląda u nas planowanie nauki, to opisałam to tutaj: https://mojaedukacjadomowa.pl/jak-planowac-nauke-w-edukacji-domowej-ed/

Dodatkowo możesz pobrać za darmo nasze planery, na których pracujemy. Tutaj pobierzesz planery dla edukacji domowej

edukacja domowa ED lub nauczanie domowe

Planer egzaminacyjny

Ja należę do tych osób, które lubią mieć wszystko poukładane. Dlatego szukam pomysłów na usprawnienia nauki. Przez pewien czas próbowałam ogarniać egzaminy synów w różnego rodzaju narzędziach do organizacji projektów. Nie do końca spełniało to jednak moje oczekiwania. Wymyśliłam więc własne rozwiązanie. W taki sposób powstał nasz planer egzaminacyjny.

Planer jest narzędziem uniwersalnym. Wystarczy podać datę egzaminu, ilość planowanych dni wolnych oraz wpisać zagadnienia do opracowania, a narzędzie policzy ile dni masz do dyspozycji (licząc zarówno wszystkie dni jak i dni robocze od poniedziałku do piątku – czyli zwykle te dni, w które się uczymy). Dostaniesz też informację, ile czasu możesz przeznaczyć na pojedyncze zagadnienie. Czas ten będzie się zmieniał wraz z upływem kolejnych dni oraz opanowanymi zagadnieniami. Widzisz także procentowo wyrażony postęp nauki oraz możesz śledzić powtórki opracowanego już materiału. To jak? Jesteś chętny na przetestowanie planera? Aktualnie jest on już częścią e-booka”Jak ogarnąć egzaminy w edukacji domowej krok po kroku„. 

edukacja domowa ED lub nauczanie domowe

Podobał Ci się wpis? Możesz wesprzeć rozwój bloga

Jeżeli moje treści są dla Ciebie przydatne, to możesz wesprzeć dalszy rozwój bloga. Jak? Możesz postawić mi wirtualną kawę. Wybierasz rodzaj i płacisz BLIKIEM lub szybkim przelewem. Espresso – 5zł, Cappuccino – 10zł, Cafe late – 15zł. Albo możesz zdecydować się na zestaw na wynos i wpłacić dowolną kwotę. Dla mnie to znak, że moja praca przy blogu jest dla kogoś ważna i jest sens ją kontynuować.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zuza
Zuza
1 rok temu

Czy egzaminy są z każego przedmiotu szkolnego w liceum?

Moniqa
Admin
1 rok temu
Reply to  Zuza

Odnośnie egzaminów obowiązuje Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. Na podstawie art. 44zb. Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2018 r. poz. 1457, 1560, 1669 i 2245) zarządza się, co następuje: Rozdział 2 § 15. […] 4. Dla ucznia, o którym mowa w art. 37 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe, nie przeprowadza się egzaminów klasyfikacyjnych z: 1) obowiązkowych zajęć edukacyjnych: plastyki, muzyki, techniki i wychowania fizycznego oraz 2) dodatkowych zajęć edukacyjnych. art. 37 ust. 1 ustawy Prawo… Czytaj więcej »

Agata
Agata
6 miesięcy temu
Reply to  Moniqa

Dzień dobry, a co np. z filozofią? Czy jeśli w LO w edukacji domowej nie zdaje się plastyki, muzyki czy wf, to czy musi być filozofia lub łacina?

Moniqa
Admin
5 miesięcy temu
Reply to  Agata

Jeszcze nie mam dzieci w ED w liceum, więc muszę się doszkolić, żeby odpowiedzieć na pytanie. Na naszej szkolnej platformie z materiałem obowiązującym w danej klasie, oprócz przedmiotów jak polski, matematyka czy historia, jest filozofia, religia, j. łaciński, biznes i zarządzanie, historia muzyki, historia sztuki. Ale czy wszystkie te przedmioty są na takich prawach jak religia, czyli deklaratywne, czy też są obowiązkowe, to nie wiem. Dowiem się i dam znać 🙂

Kacper
Kacper
2 lat temu

Czy w edukacji domowej na poziomie liceum/technikum można zdać na koniec egzamin maturalny? Ten artykuł wyjaśnił mi wątpliwości dotyczące egzaminów rocznych, ale czy na koniec edukacji domowej na poziomie szkoły ponadpodstawowej istnieje możliwość zdania matury?

Moniqa
Admin
2 lat temu
Reply to  Kacper

Tak, uczniowie z edukacji domowej tak samo podchodzą do egzaminu ósmoklasisty i egzaminów maturalnych jak ich koledzy ze szkół stacjonarnych. Tutaj nie ma żadnej różnicy.

Izia
Izia
2 lat temu

Dzień dobry. Walczyłam o ED przez 3 msc, 15 listopada, po interwencji kuratorium, dostałam zgodę dyrekcji i termin egzaminu (wyznaczony przez szkołę) na 12 stycznia! Wymagania – jak na koniec roku szkolnego. Syn jest w 1 klasie podstawówki, ma zdiagnozowany ZA, w szkole był poniewierany, kopany, bity, wyśmiewany. Zgłaszałam to wielokrotnie, zawsze słyszałam, że „to tylko zabawa” lub „jakieś rewelacje nam pani opowiada, nic takiego nie miało miejsca, pytaliśmy klasę”. Szkoła ewidentnie robi wszystko, by mój syn nie zdał egzaminu (termin na 5 msc przed zakończeniem roku!!!) i musiał wrócić do szkoły. A ja zrobię wszystko, by wracać tam nie… Czytaj więcej »

Moniqa
Admin
2 lat temu
Reply to  Izia

To rzeczywiście trudna sytuacja. Ale proszę się nie martwić. Bez problemu zdąży Pani przepisać syna na edukację domową do innej szkoły. To tylko złożenie wniosku i oświadczeń rodziców. Odkąd zniesiona została konieczność dostarczania opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej, to formalności są bardzo krótkie. Szkoła nie ma prawa narzucić terminu egzaminu. Zgodnie z Ustawią z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty Art. 44l pkt 2: „Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Termin egzaminu klasyfikacyjnego uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami.„. Jeżeli więc nie udałoby się z jakichś powodów dokończyć zmiany… Czytaj więcej »

Marzena
Marzena
3 lat temu

Niestety nie potrafimy opanować tego planera. Nie można wprowadzić żadnych zmian.

Moniqa
Admin
3 lat temu
Reply to  Marzena

Planer jest plikiem google docs udostępnionym go w formie „do odczytu”. Aby móc wprowadzić własne zmiany, należy albo utworzyć kopię pliku, albo pobrać go na dysk (szczegółowe instrukcje umieszczam w mailu z linkiem). Dopiero na własnej kopii będzie możliwość edytowania pliku. W innym wypadku każda nowa osoba modyfikowałaby wprowadzone dane. Jeżeli nadal występują problemy – proszę o kontakt, pomogę 🙂

Instrukcja korzystania z planera znajduje się z boku planera. Pola do wypełniania są oznaczone odpowiednim kolorem, pozostałe przeliczają się na podstawie wprowadzonych danych. Mam nadzieję, że teraz wszystko jest jasne.